آبکنار یکی از روستاهای بندر انزلی در استان گیلان است. شبه جزیره آبکنار در حاشیه جنوبی مرداب انزلی واقع گردیده  و از سه سمت با مرداب، تالاب و رودخانه احاطه شده است مردمی باصفا و زحمت کش و ورزش دوست دارد و ورزش فوتبال با روح و جان این مردمان آمیخته است.

سابقه بازی های فوتبال در آبکنار به اوایل دهه چهل شمسی بر می گردد و در دهه پنجاه و  شصت با شکل گیری  تیم هایی مثل اسرام ،  شمال غرب ، منقضی ۶۰ ،  سردار جنگل ،  قدس میرمحله و … به اوج خود رسید. از افتخارات آبکنار در کشور می توان به تشکیل تیم کلونی آبکنار در جام گندم طلایی ایران نام برد که نماینده شایسته استان گیلان در مسابقات کشوری بوده  و دوبار نیز به مقام سومی کشور رسیده است .

در اواخر سال ۱۳۹۰ با پیشنهاد چند جوان خوش فکردر بندرعباس، ایده ی ترمیم مجدد پیکره ورزش بخصوص ورزش فوتبال در آبکنار مطرح شد و با کوشش و پشتکار دوستانی که ذکر نام تک تک آنها ضروری نیست ، خونی تازه در رگ فوتبال آبکنار تزریق شد.

در ادامه با تحقیقات بعمل آمده، توافق شد با سامان دهی این کار، همگان در تداوم این کار کوشش نمایند بدین منظور با برگزاری مجمع عمومی و تعیین سهامداران و اعضاء هیات مدیره و مدیر عامل، باشگاه فرهنگی ورزشی اتحاد آبکنار  متولد شد و هم اکنون مشغول فعالیتهای ورزشی در آبکنار است .

این باشگاه که با همت همه مردم شریف و تلاش و پشتکار جوانان آبکنار تاسیس و مدیریت می گردد، هم اکنون بعنوان نماینده شهرستان بندر انزلی در لیگهای استان گیلان حضور دارد . همه ی ما همت خواهیم کرد تا جایگاه ورزش آبکنار را در استان ارتقاء دهیم .
به امید آن روز